Novinky
Nové zboží

Nové zboží naskladňuji v cca 7 denních intervalech.

více

Vlastnosti vlny

Úvod Vlastnosti vlny

Vlastnosti vlny

Lidské tělo dýchá celým svým povrchem a vlněné výrobky díky svým vlastnostem umožňují plně okysličovat organismus a zajišťují pohodlné celkové fungování. Dynamika ovčího vlasu neboli schopnost vlněného vlasu smršťovat se a roztahovat vlivem teploty umožňuje samoregulaci teploty, díky čemuž můžeme zabránit přehřátí organismu, čímž předcházíme vzniku nebezpečných nemocí, jako jsou: bolesti kloubů, páteře, ledvin a revmatické nemoci. Vlna nejvyšší kvality výrazně eliminuje kladnou ionizaci, mající negativní vliv na naše zdraví, kterou mění na zápornou, přirozenou pro lidský organismus. Díky těmto vlastnostem je doporučována osobám trpícím alergií.

Výhody vlny

Vlna má ze všech vláken živočišného původu pro nás největší význam a je nejvíce používána.

Jejími cennými fyzikálními vlastnostmi jsou:

vysoká odolnost vůči otěru

zadržování vnější vlhkosti

hydroskopičnost

pohlcování UV záření

absorbce potu díky pórovitosti

 
 

Ovčí vlna vzhledem ke své buňkové struktuře je velmi hygroskopická, tzn. že má schopnost absorbovat a zadržovat v sobě velké množství vlhkosti vstřebávané z okolí, díky tomu vlněné výrobky dokonale absorbují lidský pot. Obsah vlhkosti dosahující až 33% nepůsobí dojmem (na dotek) vlhké suroviny. Její velká hygroskopičnost ovlivňuje rovněž její tepelné vlastnosti (absorbovanou vlhkost neodvádí intenzívně a spotřebovává méně tepla z okolí, chrání tak proti chladu).

Díky své pórovité struktuře, šupinatému povrchu a kadeřavosti vlna zadržuje v sobě a okolo sebe vrstvy vzduchu, což napomáhá udržovat stálou teplotu. Množství vzduchu obsaženého ve vláknech se nemění během používání výrobků, protože díky pružnosti nepodléhají trvalým deformacím. Podmiňuje to dobrou tepelnou izolaci a tepelné vlastnosti vlněných výrobků. Díky své pružnosti výrobky z vlněných vláken nepřiléhají těsně k lidské pokožce celým svým povrchem, což umožňuje vytvořit další izolační vrstvu vzduchu. V přímém kontaktu s lidským tělem vlna působí dojmem tepla a útulnosti a navíc zlepšuje krevní oběh v pokožce.

 

Léčivé vlastnosti vlny

Vlna je přírodním vláknem, které člověk využívá po tisíce let. Mnohé výzkumy a pozorování nezvratně dokazují, že má vlastnosti, které mohou kladně ovlivnit lidské zdraví.
 
 
A jaké používám příze ?

Merino : vlna která má, nebo nemá úpravu superwash ( nežmolkující)

Ovčí vlna : 100% ovčí vlna ručně barvená
Vlna/alpaka : 65%vlna, 35% alpaka
Péče o vlněné úplety


Úplety z vlny, ať už z ovčí či z lamy alpaky, vyžadují trochu jinou péči než pleteniny ze syntetické příze.

Pokud se nejedná o vlnu (merino) s úpravou superwash, perte prosím zásadně v ruce. Vlna má šupinovitou strukturu, při praní se tyto šupiny otvírají a při mechanickém tření mohou do sebe snadněji zapadnout a spojit se, tím vzniká plstění, které je někdy žádoucí, někdy však ne. Vlna je v mokrém stavu daleko méně pevná a odolná, při nesprávné manipulaci může dojít k jejímu poškození.

Pro praní používáme jemný prací prostředek přímo určený na vlnu, já osobně doporučuji jemný šampon, např. březový, kopřivový či dětský.

Nenecháváme v prací lázni dlouho máčet, je potřeba ihned rychle přeprat, ideální je, přidat do prací lázně trochu octa (klidně více 1dcl/2litry vody), aby došlo k lepšímu ustálení barev, které může agresivnější prací prostředek rozpouštět. Barvím pouze potravinářským barvivem, které mi vyhovuje, je méně chemické, nezapáchá při barvení a je mi osobně příjemné.

POZOR!!! POKUD NECHÁTE VLNU DLOUHO NAMOČENOU ČI POUŽIJETE VELKÉ MNOŽSTVÍ PRACÍHO PROSTŘEDKU, MŮŽE POUŠTĚT BARVA HLAVNĚ U INTENZIVNÍCH TMAVÝCH ODSTÍNŮ. Pokud se tak stane, ihned vodu slijte a použijte ocet pro ustálení barev (opět cca 1dcl/2 litry vody).

 

U úpravy superwash výrobci pokryjí vlákno speciálním „filmem“ a tím šupiny uzavřou. Díky tomuto filmu je příze odolnější, ale zároveň na sebe obtížněji váže lanolin, který napomáhá vyšší voděodolnosti.

Toto merino s úpravou superwash je možné prát v pračce na 30 stupňů na speciální program. Nejjistější je však praní v ruce, které se používá i u čištění merina bez úpravy. Není nutné prát tak často jako běžné textilie, vlna má samočistící schopnosti a nejlepší je ji nechat občas profouknout.

ČASTÉ A HLAVNĚ NESPRÁVNÉ PRANÍ MŮŽE SNÍŽIT ŽIVOTNOST VÝROBKU.

Pereme bez prudkého střídání teplot a mechanického tření ve vlažné vodě. Po praní z úpletu pouze jemně vymačkáme vodu, nijak ho nekroutíme. Mokré vlněné vlákno je totiž daleko méně pevné a může se snadněji poškodit. Úplet můžeme zabalit do ručníku, který rychleji odsaje přebytečnou tekutinu. Sušíme nejlépe ve vodorovné poloze. Úplet v mokrém stavu vytvarujeme do požadovaného tvaru, POKUD HO POVĚSÍME, ÚPLET SE VYTÁHNE. Nedoporučuje se sušit na přímém slunci, i když se musím přiznat, že já toto pravidlo nedodržuji a nikdy se pletenině nic nestalo, ani barvičky nebledly.

Copyright 2017 - 2020 © Originální zimní čepice, nákrčníky, kulichy, hučky, čelenky, ušanky a svetry Ledova