Úplety z vlny, ať už z ovčí či z lamy alpaky, vyžadují trochu jinou péči než pleteniny ze syntetické příze.
Pokud se nejedná o vlnu (merino) s úpravou superwash, perte prosím zásadně v ruce. Vlna má šupinovitou strukturu, při praní se tyto šupiny otvírají a při mechanickém tření mohou do sebe snadněji zapadnout a spojit se, tím vzniká plstění, které je někdy žádoucí, někdy však ne. Vlna je v mokrém stavu daleko méně pevná a odolná, při nesprávné manipulaci může dojít k jejímu poškození.
Pro praní používáme jemný prací prostředek přímo určený na vlnu, já osobně doporučuji jemný šampon, např. březový, kopřivový či dětský.
Nenecháváme v prací lázni dlouho máčet, je potřeba ihned rychle přeprat, ideální je, přidat do prací lázně trochu octa (klidně více 1dcl/2litry vody), aby došlo k lepšímu ustálení barev, které může agresivnější prací prostředek rozpouštět. Barvím pouze potravinářským barvivem, které mi vyhovuje, je méně chemické, nezapáchá při barvení a je mi osobně příjemné.
POZOR!!! POKUD NECHÁTE VLNU DLOUHO NAMOČENOU ČI POUŽIJETE VELKÉ MNOŽSTVÍ PRACÍHO PROSTŘEDKU, MŮŽE POUŠTĚT BARVA HLAVNĚ U INTENZIVNÍCH TMAVÝCH ODSTÍNŮ. Pokud se tak stane, ihned vodu slijte a použijte ocet pro ustálení barev (opět cca 1dcl/2 litry vody).
U úpravy superwash výrobci pokryjí vlákno speciálním „filmem“ a tím šupiny uzavřou. Díky tomuto filmu je příze odolnější, ale zároveň na sebe obtížněji váže lanolin, který napomáhá vyšší voděodolnosti.
Toto merino s úpravou superwash je možné prát v pračce na 30 stupňů na speciální program. Nejjistější je však praní v ruce, které se používá i u čištění merina bez úpravy. Není nutné prát tak často jako běžné textilie, vlna má samočistící schopnosti a nejlepší je ji nechat občas profouknout.
ČASTÉ A HLAVNĚ NESPRÁVNÉ PRANÍ MŮŽE SNÍŽIT ŽIVOTNOST VÝROBKU.
Pereme bez prudkého střídání teplot a mechanického tření ve vlažné vodě. Po praní z úpletu pouze jemně vymačkáme vodu, nijak ho nekroutíme. Mokré vlněné vlákno je totiž daleko méně pevné a může se snadněji poškodit. Úplet můžeme zabalit do ručníku, který rychleji odsaje přebytečnou tekutinu. Sušíme nejlépe ve vodorovné poloze. Úplet v mokrém stavu vytvarujeme do požadovaného tvaru, POKUD HO POVĚSÍME, ÚPLET SE VYTÁHNE. Nedoporučuje se sušit na přímém slunci, i když se musím přiznat, že já toto pravidlo nedodržuji a nikdy se pletenině nic nestalo, ani barvičky nebledly.